Wysokie ceny paliw płynnych(jak olej opałowy) i gazowych(gaz ziemny), zmuszają inwestora budującego nowy budek do szukania bardziej ekonomicznej alternatywy. Naturalnie kieruje się ku znacznie bardziej opłacalnym paliwom stałym(węgiel, drewno). Szczególną popularnością cieszą się piece na ekogroszek, czyli drobny wysokoenergetyczny węgiel.

Piec posiada podajnik ślimakowy, który podaje paliwo całkowicie automatycznie, z pojemnika do paleniska.
Piec taki zapewnia komfort użytkowania, jest także bardzo ekonomiczny i posiada dużą sprawność.
Dzięki tej właśnie sprawności, potrzebuje posiadać specjalne przystosowany przewód kominowy.
Jeszcze niedawno w naszym kraju panowało przekonanie, że komin (tradycyjny ceramiczny), to tak prosta przecież rzecz, że nie wymaga żadnych udoskonaleń.
Tak jednak nie jest i po paru miesiącach użytkowania naszego nowego pieca okazują się pierwsze problemy.
Na ścianach przez które przebiega komin pojawiają się najpierw jasne, a potem coraz ciemniejsze wykwity. Ciemne plamy na ścianach wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach, który w skrajnych sytuacjach, może doprowadzić do nieużyteczności przylegających pomieszczeń. Nie da się ich zmyć, a skucie tynku też nie pomaga, natychmiast po nałożeniu nowej nawierzchni znowu się pojawiają.
Co się dzieje? Nowoczesne piece na gaz, olej opałowy, ale także na węgiel, miał czy właśnie ekogroszek mają niskie temperatury spalin (przez wysoką sprawność). To znaczy odbierają większość ciepła wytworzonego w piecu do ogrzewania budynku. Komin ceramiczny nigdy się nie nagrzewa, przez co woda zawarta w spalinach wykrapla się na ściankach przewodu kominowego. Substancje żrące (fachowo nazywa się to kondansatem)zawarte w spalinach, wnikają w ścianki komina z cegły i przedostaje się na pomieszczenia mieszkalne.
Aby to takiej sytuacji nie dopuścić inwestor powinien już w fazie planowania, przystosować komin do pracy z nowoczesnymi piecami.
Najlepszą i uzasadnioną ekonomicznie metodą, jest montaż w kominie wkładu kominowego ze stali kwasoodpornej.
Jest to zestaw metalowych rur i kształtek, wykonanych z odpornej na działanie kondensatu stali(gatunek 14404 – kominowy). Prawidłowo zamontowany wkład kominowy jest w stanie zatrzymać kondensat w środku komina. Kondensat spływa na dół gdzie jest odprowadzany z komina rurką nazywaną ociekaczem(lub odskraplaczem).
Montaż wkładu kominowego jest możliwy, także w już istniejący komin ceramiczny. Przy piecu wykonuje się otwór do komina i wstawia trójnik, który łączy piec z wkładem kominowym.
Fachowcy zamontują wkład kominowy w ciągu jednego dnia. W parę godzin po zamontowaniu, można od razu rozpoczynać użytkowanie pieca. Profesjonalnie zamontowany wkład kominowy zabezpiecza komin na wiele lat.

Author:

Related Post

top